Micro Limit Switch Box
Product Description
| Ambient Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Material |
Aluminium Pressure Die Cast
|
| Conduit Connection | 1/2″ NPT |
| Mounting Bracket |
Namur VDI / VDE 3845, ISO 5211
|
| Terminal | 8 Points |
| Switch Range |
AC 250V 3A, 125V 5A, DC 250V 0.2A, 125V 0.4A, 30V 4A
|
| Enclosure Protection | IP 67 |
Categories: Others Pneumatics, Pneumatics
Be the first to review “Micro Limit Switch Box” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
3/2 Way Single Solenoid Valve
| Model | 2ADSS-3 |
|---|---|
| Size | 1/4”, 1/2” |
| Body | Aluminium Anodized |
| Seals | Nitrile |
| Pressure | 1 to 10 Kg/Cm² |
| Temperature | 5 to 55°C |
| Leakage | Bubble Tight |
| Media | Compressed Air (Filtered & Lubricated) |
| Coil Volt | 12V, 24V, 48V, 110V, 230V, (AC / DC) |
| Duty Cycle | Continues Rated |
| Protection | IP 65 Class F |
| Connector | DIN 43650 B |
Pilot Piston Steam & High Temperature Solenoid Valve
| Attribute | Details |
| Model | HVS |
| Body | CF8 / CF8M |
| Size Range | 1/4" to 4" |
| Piston |
S.S.304 / S.S.316
|
| Seat | Viton |
| Temperature | up to 180°C |
| Pressure | 0.5 to 12 Bar |
| Coil Voltage |
12V, 24V, 48V, 110V, 230V, AC/DC
|
| Coil Insulation |
"H" Class Suitable up to 180°C
|
| Coil Enclosure | IP 67 |
| Coil Rating |
Continuous Rated
|
| Media |
Hot Water, Steam, High Temperature Fluids
|
| Ends |
Screwed End / Flanged End 150 Class / Triclover End
|
Wafer Butterfly Valve
- Model : ECO
- Body : Gray Iron / Cast Steel / Ductile Iron / CF8 / CF8M / CF3M / CD4MCuN
- Size Range : 1.1/2" to 48"
- Shaft : AISI 410 / AISI 304 / AISI 316 / AISI 316L
- Disc. : Gray Iron / Cast Steel / Ductile Iron / CF8 / CF8M / CF3M / CD4MCuN (S.G. Iron with Teflon / Teflon / Powder / Nylon Coated / & Rubber Line)
- Seat : Nitrile / EPDM / Viton / Hypelon / Neoprene
- Seat Leakage : Tight Shut Off
- Temprature : -20°C to 80°C (High Temperature available on Request)
- Pressure rating : PN 10 / PN 16 ( PN 20 ON REQUEST)
- End Connection : Wafer Type Suit 150#, Table 'D', 'E' & IS 6392 Table 11 (PN 10 / PN 16)

Reviews
There are no reviews yet.