Electrical Auto Drain Valve
Product Description
| Model | ADF-695 |
| Body | IC SS |
| Connection Port | 1/2″ (F) (BSP) |
| Mounting |
Indoor/Outdoor Better with cover Panel
|
| Coil Volt | 230v AC/DC |
| Critical Ambient Temperature | 20°C to 85°C |
| Humidity Condition |
less then 85%, IP 65
|
| Off Time | 0.5 to 45 Min. |
| On Time | 0.5 to 10 Sec. |
| Manual Override | Reset |
| Timer Body |
Electrical (Adjustable)
|
| Note |
Coil Volt 110v,24v, 12vAC/DC Available On Request
|
Categories: Others Pneumatics, Pneumatics
Be the first to review “Electrical Auto Drain Valve” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
2/2 – 3/2 Way Pneumatic Diaphragm Thermic Fluid Modulating type Control Valve High Temperature
Actuator : Diaphragm Type Single Acting
Actuator Action : Air to Open / Air to Close
Air Fail Position : Closed / Open
Working Pressure : 2.5 to 3.5 Kg/cm²
Valve Details: Model
CND : Type of Valve
Globe Type 2/2 Way – 3/2 Way
Size Range : 1/2″ to 12″
Body : WCB / CF8 / CF8M / CF3M
Bonnet : WCB / CF8 / CF8M / CF3M
Seat : Metal to Metal
Trim / Plug : S.S.304 / 316
Pressure : up to 10 Bar
Temperature : up to 450°C
Leakage Class : Class IV As Per ASME B 16.104 CL For Metal to Metal Seating / FCI 70.2
End Connection : Flanged End As Per ASME B16.5 Class 150(300 Class & 600 Class available on Request)
RMS Model Heavy Duty Pneumatic Cylinder
| Bore (mm) | 125 l 150 l 200 l 250 l 300 l 350 l 400 l 450 |
| Piston Rod | 032 l 032 l 038 l 051 l 051 l 056 l 056 l 070 |
| Stroke | Up to 2500mm |
| Seals | Buna - N / P.U. / Hi - Nitril (Viton on Request) |
| Pressure | Up to 12 kg/cm² |
| Temperature | 80°C / 100°C / 180°C Max. |
| Tube | Stainless Steel / M.S. Tube (M.S. Seamless Tube with Hard Chrome Plated ) |
| End Cover | C.I. |
| Mounting | Center Trunnion Mounting, Pivot Mounting, Eye Rod Mounting, Fork Mounting, Center Lug Mounting, Center Trunnion Mounting (Adjustable), Pivot Bracket & Pin Mounting, Flange Mounting, Front/Rear Trunnion Mounting (Fixed), Front/Rear Fixed Trunnion Mounting Top, Foot Bracket Mounting, Center Trunnion Mounting (Adjustable) |

Reviews
There are no reviews yet.