2/2 Angle type Stainless Steel Dust Collector Pulse Valve
Product Description
| Model | CSDA |
| Body | IC CF8 / CF8M |
| Size | 1″ |
| Seals | P.U. |
| Temprature | NBR: 85°C / Viton: 125°C |
| Pressure | 0.6 to 8.5 Bar Max. |
| Coil Rating | F Class |
| Ends | Screwed |
Categories: Pneumatics, Solenoid valve, Valve Automation
Be the first to review “2/2 Angle type Stainless Steel Dust Collector Pulse Valve” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Actuator Ball valve
| Model | ECO |
| Body |
Gray Iron / Cast Steel / Ductile Iron / CF8 / CF8M / CF3M / CD4MCuN
|
| Size Range | 1.1/2" to 48" |
| Shaft |
AISI 410 / AISI 304 / AISI 316 / AISI 316L
|
| Disc. |
Gray Iron / Cast Steel / Ductile Iron / CF8 / CF8M / CF3M / CD4MCuN (S.G. Iron with Teflon / Teflon / Powder / Nylon Coated / & Rubber Line)
|
| Seat |
Nitrile / EPDM / Viton / Hypelon / Neoprene
|
| Seat Leakage | Tight Shut Off |
| Temprature |
-20°C to 80°C (High Temperature available on Request)
|
| Pressure rating |
PN 10 / PN 16 ( PN 20 ON REQUEST)
|
| End Connection |
Wafer Type Suit 150#, Table 'D', 'E' & IS 6392 Table 11 (PN 10 / PN 16)
|
Electrical Auto Drain Valve
| Model | ADF-695 |
| Body | IC SS |
| Connection Port | 1/2" (F) (BSP) |
| Mounting |
Indoor/Outdoor Better with cover Panel
|
| Coil Volt | 230v AC/DC |
| Critical Ambient Temperature | 20°C to 85°C |
| Humidity Condition |
less then 85%, IP 65
|
| Off Time | 0.5 to 45 Min. |
| On Time | 0.5 to 10 Sec. |
| Manual Override | Reset |
| Timer Body |
Electrical (Adjustable)
|
| Note |
Coil Volt 110v,24v, 12vAC/DC Available On Request
|
RMS Model Heavy Duty Pneumatic Cylinder
| Bore (mm) | 125 l 150 l 200 l 250 l 300 l 350 l 400 l 450 |
| Piston Rod | 032 l 032 l 038 l 051 l 051 l 056 l 056 l 070 |
| Stroke | Up to 2500mm |
| Seals | Buna - N / P.U. / Hi - Nitril (Viton on Request) |
| Pressure | Up to 12 kg/cm² |
| Temperature | 80°C / 100°C / 180°C Max. |
| Tube | Stainless Steel / M.S. Tube (M.S. Seamless Tube with Hard Chrome Plated ) |
| End Cover | C.I. |
| Mounting | Center Trunnion Mounting, Pivot Mounting, Eye Rod Mounting, Fork Mounting, Center Lug Mounting, Center Trunnion Mounting (Adjustable), Pivot Bracket & Pin Mounting, Flange Mounting, Front/Rear Trunnion Mounting (Fixed), Front/Rear Fixed Trunnion Mounting Top, Foot Bracket Mounting, Center Trunnion Mounting (Adjustable) |
Wafer Butterfly Valve
- Model : ECO
- Body : Gray Iron / Cast Steel / Ductile Iron / CF8 / CF8M / CF3M / CD4MCuN
- Size Range : 1.1/2" to 48"
- Shaft : AISI 410 / AISI 304 / AISI 316 / AISI 316L
- Disc. : Gray Iron / Cast Steel / Ductile Iron / CF8 / CF8M / CF3M / CD4MCuN (S.G. Iron with Teflon / Teflon / Powder / Nylon Coated / & Rubber Line)
- Seat : Nitrile / EPDM / Viton / Hypelon / Neoprene
- Seat Leakage : Tight Shut Off
- Temprature : -20°C to 80°C (High Temperature available on Request)
- Pressure rating : PN 10 / PN 16 ( PN 20 ON REQUEST)
- End Connection : Wafer Type Suit 150#, Table 'D', 'E' & IS 6392 Table 11 (PN 10 / PN 16)

Reviews
There are no reviews yet.