Air Fr+l Set
Product Description
| Feature | Value |
| Model | AFR+L-MD |
| Size | 1/4″, 3/8″, 1/2″ |
| Body |
Aluminium Pressure Die Cast
|
| Seals | Hi-Nitrile |
| Bowl |
Polycarbonate (Metal Bowl Available)
|
| Element | 25 Micron |
| Pressure | Up to 10 Kg/cm² |
| Temperature | Up to 50°C |
| Media | Compressed Air |
Categories: FRL, MIDI Series, Pneumatics
Be the first to review “Air Fr+l Set” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
2 /2 Way Pneumatic Single & Double Acting Angle Type On/Off Control Valve
Body : Aluminium / S.S.304
Actuator Type : Double Acting / Single Acting
Air Connection : 1/4″ BSP (NPT On Request)
Operating Pressure : 4.5 to 7 BAR (1/2″ to 2″), 5 to 7 Bar (2.1/2″ to 4″)
Operating Cycles : 350 to 650 Cycles / Hr.
Model : SRT / ASV / SRK / TOF
Size Range : 1/2″ to 4″
Body : CF8 / CF8M / CF3M
Bonnet : CF8 / CF8M / CF3M
Pressure : up to 10 Bar
Temperature : up to 220°C
Leakage : As per ANSI B 16, 16.104 Leakage Class VI Shut off tight / Bubble tight
End Connection : Screwed End / Flanged End
3/2 Way Single Solenoid Valve
| Model | 2ADSS-3 |
|---|---|
| Size | 1/4”, 1/2” |
| Body | Aluminium Anodized |
| Seals | Nitrile |
| Pressure | 1 to 10 Kg/Cm² |
| Temperature | 5 to 55°C |
| Leakage | Bubble Tight |
| Media | Compressed Air (Filtered & Lubricated) |
| Coil Volt | 12V, 24V, 48V, 110V, 230V, (AC / DC) |
| Duty Cycle | Continues Rated |
| Protection | IP 65 Class F |
| Connector | DIN 43650 B |

Reviews
There are no reviews yet.