Air Regulator
Product Description
| Feature | Value |
| Model | JHR |
| Size |
1/4″, 3/8″, 1/2″, 3/4″, 1″
|
| Body |
Aluminium Pressure Die. Cast
|
| Seals | NBR |
| Pressure | 10 Kg/cm² |
| Temperature | 50°C |
| Media | Compressed Air |
Categories: FRL, JH Series, Pneumatics
Be the first to review “Air Regulator” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
2 /2 Way Pneumatic Single & Double Acting Angle Type On/Off Control Valve
Body : Aluminium / S.S.304
Actuator Type : Double Acting / Single Acting
Air Connection : 1/4″ BSP (NPT On Request)
Operating Pressure : 4.5 to 7 BAR (1/2″ to 2″), 5 to 7 Bar (2.1/2″ to 4″)
Operating Cycles : 350 to 650 Cycles / Hr.
Model : SRT / ASV / SRK / TOF
Size Range : 1/2″ to 4″
Body : CF8 / CF8M / CF3M
Bonnet : CF8 / CF8M / CF3M
Pressure : up to 10 Bar
Temperature : up to 220°C
Leakage : As per ANSI B 16, 16.104 Leakage Class VI Shut off tight / Bubble tight
End Connection : Screwed End / Flanged End
Diaphragm Solenoid Valve
Model : ISD
Body : CF8 / CF8M
Size Range : 1/4" to 6"
Diaphragm : Nitrile
Temperature : -5°C to 85°C (Up to 120°C On Request)
Pressure : 0.5 to 10 Bar
Valve Position : Normally Open / Normally Close
Coil Voltage : 12V, 24V, 48V, 110V, 230V, AC/DC
Coil Insulation : "F" Class
Coil Encloser : IP 67
Coil Rating : Continuous Rated
Media : Air, Water, Light oil, Gas Light Chemical
Ends : Screwed End / Flanged End 150 Class / Triclover End
FMK Model K-05 Series
| Bore (mm) | 25 |
| Piston Rod | 10 |
| Stroke |
25mm to 1000mm (Up to 2000mm)
|
| Seals |
Buna-N / P.U. / Hi-Nitril (Viton on Request)
|
| Pressure | 0.5~10 kg/cm² |
| Temperature |
80°C / 100°C / 180°C Max.
|
| Tube |
Aluminium Hard Anodized
|
| End Cover |
Aluminium Pressure Die Cast
|
| Mounting |
Eye Rod Mounting, Fork Mounting, Front & Rear Trunnion Mounting, Pivot Mounting, Center Lug Mounting, Pivot Bracket & Pin Mounting, Rod End Aligner Mounting, Foot Bracket Mounting, Swivel Flange, Fixed Center Trunnion Mounting, Center Trunnion Mounting (Adjustable)
|
Pilot Piston Steam & High Temperature Solenoid Valve
| Attribute | Details |
| Model | HVS |
| Body | CF8 / CF8M |
| Size Range | 1/4" to 4" |
| Piston |
S.S.304 / S.S.316
|
| Seat | Viton |
| Temperature | up to 180°C |
| Pressure | 0.5 to 12 Bar |
| Coil Voltage |
12V, 24V, 48V, 110V, 230V, AC/DC
|
| Coil Insulation |
"H" Class Suitable up to 180°C
|
| Coil Enclosure | IP 67 |
| Coil Rating |
Continuous Rated
|
| Media |
Hot Water, Steam, High Temperature Fluids
|
| Ends |
Screwed End / Flanged End 150 Class / Triclover End
|
RMS Model Heavy Duty Pneumatic Cylinder
| Bore (mm) | 125 l 150 l 200 l 250 l 300 l 350 l 400 l 450 |
| Piston Rod | 032 l 032 l 038 l 051 l 051 l 056 l 056 l 070 |
| Stroke | Up to 2500mm |
| Seals | Buna - N / P.U. / Hi - Nitril (Viton on Request) |
| Pressure | Up to 12 kg/cm² |
| Temperature | 80°C / 100°C / 180°C Max. |
| Tube | Stainless Steel / M.S. Tube (M.S. Seamless Tube with Hard Chrome Plated ) |
| End Cover | C.I. |
| Mounting | Center Trunnion Mounting, Pivot Mounting, Eye Rod Mounting, Fork Mounting, Center Lug Mounting, Center Trunnion Mounting (Adjustable), Pivot Bracket & Pin Mounting, Flange Mounting, Front/Rear Trunnion Mounting (Fixed), Front/Rear Fixed Trunnion Mounting Top, Foot Bracket Mounting, Center Trunnion Mounting (Adjustable) |

Reviews
There are no reviews yet.