2/2 way Semi Steam Direct Acting Solenoid Valve
Product Description
| Attribute | Details |
|---|---|
| Model | SSDA |
| Body | Brass, CF8 |
| Size Range | 1/4″ & 1/2” |
| Diaphragm | NBR |
| Temperature | up to 150°C |
| Pressure | 0 to 12 Bar |
| Coil Voltage | 12V, 24V, 48V, 110V, 230V, AC/DC |
| Coil Insulation | “H” Class |
| Ends | Screwed End (BSP) |
Categories: Pneumatics, Solenoid valve, Valve Automation
Be the first to review “2/2 way Semi Steam Direct Acting Solenoid Valve” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Electrical Auto Drain Valve
| Model | ADF-695 |
| Body | IC SS |
| Connection Port | 1/2" (F) (BSP) |
| Mounting |
Indoor/Outdoor Better with cover Panel
|
| Coil Volt | 230v AC/DC |
| Critical Ambient Temperature | 20°C to 85°C |
| Humidity Condition |
less then 85%, IP 65
|
| Off Time | 0.5 to 45 Min. |
| On Time | 0.5 to 10 Sec. |
| Manual Override | Reset |
| Timer Body |
Electrical (Adjustable)
|
| Note |
Coil Volt 110v,24v, 12vAC/DC Available On Request
|
Wafer Butterfly Valve
- Model : ECO
- Body : Gray Iron / Cast Steel / Ductile Iron / CF8 / CF8M / CF3M / CD4MCuN
- Size Range : 1.1/2" to 48"
- Shaft : AISI 410 / AISI 304 / AISI 316 / AISI 316L
- Disc. : Gray Iron / Cast Steel / Ductile Iron / CF8 / CF8M / CF3M / CD4MCuN (S.G. Iron with Teflon / Teflon / Powder / Nylon Coated / & Rubber Line)
- Seat : Nitrile / EPDM / Viton / Hypelon / Neoprene
- Seat Leakage : Tight Shut Off
- Temprature : -20°C to 80°C (High Temperature available on Request)
- Pressure rating : PN 10 / PN 16 ( PN 20 ON REQUEST)
- End Connection : Wafer Type Suit 150#, Table 'D', 'E' & IS 6392 Table 11 (PN 10 / PN 16)

Reviews
There are no reviews yet.