Pneumatic Air Lubricator
Product Description
| Feature | Value |
| Model | JHL |
| Size |
1/4″, 3/8″, 1/2″, 3/4″, 1″
|
| Body |
Aluminium Pressure Die. Cast
|
| Seals | NBR |
| Pressure | 10 Kg/cm² |
| Temperature | 50°C |
| Media | Compressed Air |
Categories: FRL, JH Series, Pneumatics
Be the first to review “Pneumatic Air Lubricator” Cancel reply
RELATED PRODUCTS
Electrical Auto Drain Valve
| Model | ADF-695 |
| Body | IC SS |
| Connection Port | 1/2" (F) (BSP) |
| Mounting |
Indoor/Outdoor Better with cover Panel
|
| Coil Volt | 230v AC/DC |
| Critical Ambient Temperature | 20°C to 85°C |
| Humidity Condition |
less then 85%, IP 65
|
| Off Time | 0.5 to 45 Min. |
| On Time | 0.5 to 10 Sec. |
| Manual Override | Reset |
| Timer Body |
Electrical (Adjustable)
|
| Note |
Coil Volt 110v,24v, 12vAC/DC Available On Request
|

Reviews
There are no reviews yet.